Mattias Ekstrom i Andreas Bakkerud na podium kolejnej rundy World RX

 W przedostatniej rundzie Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA ...

W przedostatniej rundzie Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA (World RX) rozegranej na torze Estering nieopodal Buxtehude w Niemczech, Mattias Ekström i Andreas Bakkerud po raz pierwszy w sezonie 2018 świętowali zajęcie przez EKS Audi Sport dwóch miejsc na podium w jednym wyścigu. Zdobyli tam odpowiednio pozycję drugą i trzecią. W iście letnich temperaturach, Ekström za kierownicą Audi S1 EKS RX quattro był tylko o 1,849 sekundy gorszy od tegorocznego Mistrza Świata Johana Kristofferssona.

GALERIA : 

 

      

  • -Dwa Audi S1 EKS RX quattro zajęły drugie i trzecie miejsce na torze Estering
  • -EKS Audi Sport umocniło się na drugim miejscu klasyfikacji Mistrzostw Świata w Rallycrossie 2018

Obaj kierowcy EKS Audi Sport już w eliminacjach stworzyli sobie dobrą bazę wyjściową do wyścigów finałowych. Mattias Ekström wygrał trzecią sesję kwalifikacyjną w niedzielę i dzięki temu uplasował się na miejscu czwartym klasyfikacji cząstkowej. W tym samym czasie Andreas Bakkerud z bardzo dobrym wynikiem był na miejscu drugim. Zarówno Bakkerud, jak i Ekström do wyścigu półfinałowego wystartowali z pierwszego rzędu. W trudnych zmaganiach na liczącym zaledwie 925 metrów torze położonym na południe od Hamburga, obaj odnotowali świetny start, utrzymali prowadzenie i zakończyli półfinał na miejscach pierwszym i drugim.

W wyścigu finałowym, Andreas Bakkerud i Mattias Ekström byli na pozycjach drugiej i czwartej, gdy zmagania zostały przerwane z powodu wypadku. Po ich wznowieniu Mattias Ekström umocnił się na miejscu drugim, a Bakkerud przeskoczył na pozycję czwartą.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że oba nasze Audi wjechały na podium” – powiedział po wyścigu kierowca i właściciel teamu Mattias Ekström. „Cały czas mieliśmy nadzieję na zwycięstwo, byliśmy już bardzo blisko, ale niestety się nie udało. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że konkurencja jest bardzo silna. Mamy jednak jeszcze jeden wyścig do końca sezonu. Będziemy więc cały czas ciężko pracować, a potem walczyć. Wierzę w ten team i zapewniam, że podczas zamknięcia sezonu w Południowej Afryce damy z siebie wszystko i zdobędziemy dwa najwyższe miejsca na podium.”

Przed finałem sezonu, który odbędzie się za sześć tygodni (24/25 listopada) w Kapsztadzie w RPA, EKS Audi Sport jest na miejscu drugim w klasyfikacji zespołowej. Team powiększył swą przewagę nad bezpośrednim rywalem, zespołem Peugeot, do 70 punktów i w zasadzie jest już pewne, że sezon zakończy na pozycji wicemistrza World RX. W klasyfikacji kierowców Mattias Ekström (228 punktów) jest na miejscu drugim, a Andreas Bakkerud (224 punkty) awansował na pozycję trzecią.

Runda 11 Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA 2018 - tor Estering – wyniki finałowe:

Johan Kristoffersson (S) Volkswagen 3min. 33,568 sek.

Mattias Ekström (S) Audi +1,849 sek.

Andreas Bakkerud (N) Audi +3,082 sek.

Niclas Grönholm (FIN) Hyundai +5,030 sek.

Petter Solberg (N) Volkswagen – 2 okrążenia straty Kevin Hansen (S) Peugeot – 6 okrążeń straty

Klasyfikacja kierowców FIA World RX 2018 (po 11 z 12 rund)

Johan Kristoffersson (S) Volkswagen 311 punktów

Mattias Ekström (S) Audi 228 punktów

Andreas Bakkerud (N) Audi 224 punkty

Petter Solberg (N) Volkswagen 221 punktów

Sébastien Loeb (F) Peugeot 205 punktów

 

Klasyfikacja zespołowa FIA World RX 2018 (po 11 z 12 rund)

PSRX Volkswagen Sweden 532 punkty

EKS Audi Sport 452 punkty

Team Peugeot Total 382 punkty

 

Źródło : Audi Polska